top of page

MAROŠ POTOKÁR

dirigent

DSC28122_web.jpg

Maroš Potokár (1982) vyštudoval hru na husliach a dirigovanie na Košickom konzervatóriu. V štúdiách pokračoval na VŠMU v Bratislave, kde študoval hru na husliach v triede J. Kopelmana a A. Jablokova a na JAMU v Brne, kde vyštudoval dirigovanie v triede R. Hališku a R. Štúra. Počas štúdia absolvoval tiež masterclass u Zsolta Nagya, renomovaného dirigenta a profesora Parížskeho konzervatória.

 

Ako dirigent vystúpil s Filharmóniou Brno, Filharmóniou Bohuslava Martinů Zlín, Moravskou filharmóniou Olomouc, Janáčkovou filharmóniou Ostrava, Symfonickým orchestrom AKS Pražskej AMU, Štátnou filharmóniou Košice, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Národnou filharmóniou S. Lunchevici Kišiňov, s orchestrom Slovenského národného divadla, Štátneho divadla Košice, Národného divadla Moravsko-sliezskeho Ostrava a ďalšími.

 

Od roku 2013 sa v opere Štátneho divadla Košice postupne podieľal na inscenáciách Dialógy Karmelitánok (F. Poulenc), Rigoletto (G. Verdi), Falstaff (G. Verdi), ako aj na inscenáciách Bohéma (G. Puccini) a Hoffmanove poviedky (J. Offenbach), ktoré so súborom štátneho divadla hudobne naštudoval. V roku 2017 debutoval v Národním divadle Moravskoslezském v Ostrave v baletnej inscenácii Traja Mušketieri (J. Kučera/P. Chalmer) a taktiež v Slovenskom národnom divadle v Mozartovom Únose zo serailu. V sezóne 2018/19 spolupracoval tiež na novej opernej inscenácii SND  Don Carlo G. Verdiho a v sezóne 2019/20 sa podieľal na novej premiére baletu Coppelia (L. Delibes) v Ostravskom NDM. Od sezóny 2021/2022 po úspešnom konkurze zastáva post  asistenta šéfdirigenta V. Sinajského v Janáčkovej filharmónii Ostrava, kde sa podieľal počas uplynulej sezóny na rade koncertých projektov a spolupracoval okrem šéfdirigenta s ďalšími dirigentskými osobnosťami ako D. Raiskin, V. Boreyko, L. Bringuier či K. M. Chichon.

 

Ako huslista sa už počas štúdia stal v roku 2007 koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice, kde dodnes pôsobí, a s ktorou pravidelne vystupuje aj ako sólista. Bohaté skúsenosti získal aj vo viacerých komorných súboroch. Najvýraznejšie bolo jeho pôsobenie v Quasars Ensemble, Albrechtovom kvartete, Klavírnom triu Animé ako aj v klavírnom duu s Jordanou Palovičovou. V komorných zoskupeniach absolvoval množstvo koncertov na významných domácich i zahraničných pódiách (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Bulharsko). V roku 2018 mal husľový recitál v komornej sále prestížneho Shanghai Oriental Art Center v Číne. Od roku 2014 je tiež umeleckým vedúcim komorného orchestra Musica Cassovia. Už vyše desať rokov trvá aj jeho práca zbormajstra v Košickom speváckom zbore učiteľov.

 

V aktuálnej koncertnej sezóne sa okrem pokračujúcej intenzívnej dirigentskej spolupráce s Janáčkovou filharmóniou Ostrava predstaví aj v novej opernej premiére Národního divadla Moravskosliezskeho Ostrava a debutovo vystúpi s Pražskou komornou filharmóniou.

bottom of page